Saltar al contenido

Jak Złożyć Wniosek o Rejestrację Pojazdu z Zagranicy – Kompletny Przewodnik 🚗

18 de abril de 2024

Witam serdecznie na naszym blogu poświęconemu polskim formalnościom! Nazywam się Jan Kowalski i jestem ekspertem w dziedzinie przepisów rządowych związanych z rejestracją pojazdów. W dzisiejszym wpisie podzielę się z Państwem kluczowymi informacjami dotyczącymi rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy. Zakup samochodu za granicą może być atrakcyjny cenowo, lecz wymaga odpowiedniej wiedzy, by przeprowadzić proces rejestracji bez niepotrzebnych komplikacji. Zapraszam do lektury!

Kiedy należy zarejestrować pojazd?

Według polskiego prawa, po sprowadzeniu pojazdu z zagranicy, obowiązek jego rejestracji powstaje z chwilą przekroczenia granicy. Od tego momentu liczy się 30-dniowy termin, w którym należy dopełnić wszystkich formalności. Niezarejestrowanie pojazdu w tym czasie może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

Dokumenty potrzebne do rejestracji

Do rejestracji pojazdu z zagranicy potrzebny jest szereg dokumentów. Do najważniejszych z nich należy dowód zakupu pojazdu, czyli umowa kupna-sprzedaży, a także zagraniczny dokument rejestracyjny. Ponadto, wymagane będzie tłumaczenie przysięgłe dokumentów na język polski, zaświadczenie o opłaceniu akcyzy (jeśli dotyczy), certyfikat zgodności (COC) oraz przegląd techniczny pojazdu wykonany w Polsce.

Procedura badań technicznych

Przed zarejestrowaniem pojazdu w Polsce, konieczne jest poddanie go obowiązkowemu badaniu technicznemu. Ma to na celu ocenę stanu technicznego pojazdu i spełnienie norm dopuszczającym do ruchu drogowego w Polsce. Badanie techniczne należy przeprowadzić w stacji diagnostycznej uprawnionej do wykonywania tego typu kontroli.

Opłaty rejestracyjne

Rejestracja pojazdu z zagranicy wiąże się również z koniecznością uiszczenia odpowiednich opłat. W skład tych opłat wchodzą: opłata rejestracyjna, opłata za wydanie nowego dowodu rejestracyjnego oraz tablic rejestracyjnych. Wymagana może być również opłata skarbowa za pełnomocnictwo, jeśli proces rejestracji przeprowadzany jest przez pełnomocnika.

Ubezpieczenie pojazdu

Nie możemy zapominać o konieczności ubezpieczenia pojazdu. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i musi zostać wykupione przed zgłoszeniem pojazdu do rejestracji. W niektórych przypadkach możliwe jest wykorzystanie polisy wykupionej za granicą, wszystko jednak zależy od warunków stawianych przez ubezpieczyciela.

Komunikacyjny finalizacja procesu

Ostatnim krokiem jest bezpośrednia rejestracja pojazdu w wydziale komunikacji. Przedstawiając wszystkie wymagane dokumenty, należy złożyć wniosek o rejestrację. Po jego rozpatrzeniu oraz uiszczeniu wymaganych opłat, pojazd zostanie oficjalnie zarejestrowany na terytorium Polski, a Państwo otrzymają nowe dokumenty i tablice rejestracyjne pojazdu.

Zakończywszy, mam nadzieję, że powyższe informacje będą dla Państwa przydatne i ułatwią proces rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub potrzebują dodatkowych wyjaśnień, zachęcam do pozostawienia komentarza poniżej. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie zapytania i rozwiać ewentualne wątpliwości. Dziękuję za uwagę i życzę powodzenia!